Blog

12 Nisan 2022

Bireysel kredilerle ilişkili sigortalarda bilgilendirme şartı geldi

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), bireysel kredilerle bağlantılı sigortalarda kredi kullananların bilgilendirilmesi hakkında bir sektör duyurusu yayınladı.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından yayınlanan duyuruya göre, Yönetmeliğin 7’inci maddesinin 7’inci fıkrası uyarınca sözleşmenin akdi sonrasında, kredi kuruluşu tarafından kredi kullanana, ilgili sigorta sözleşmesine ilişkin mevzuattan kaynaklı hakları konusunda poliçenin yürürlüğe girmesiyle eş zamanlı olarak kısa mesaj yoluyla bilgi verilecek. Kısa mesaj yoluyla yapılacak bilgilendirmede tüm kredi bağlantılı sigorta sözleşmelerinde SEDDK’nın belirlediği linkle birlikte kısa mesajın içeriğinde “… numaralı… poliçeniz düzenlenmiştir. Haklarınızı sade ve anlaşılabilir bir şekilde öğrenmek için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız” ifadesinin yer alması zorunlu hale geldi.

Duyurunun tamamına https://tsb.org.tr/media/attachments/BKBS_Kredi_Kullananlar%C4%B1n_Bilgilendirilmesi_Sekt%C3%B6r_Duyurusu_2022-3.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.

Blog

Cevap Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir